Služby

Žíhání na snížení pnutí

Popis

Účelem je snížení vnitřních pnutí způsobených předchozím obráběním nebo tvářením za studena, po svařování nebo jako mezioperační žíhání při výrobě přesných forem a nástrojů.

Provádíme v ochranné atmosféře pomalým rovnoměrným ohřevem na teplotu nejčastěji 600-650°C (záleží na druhu materiálu), výdrží na této teplotě cca 2 hodiny a pomalým ochlazováním.
Zajímavost: Nedodržení pomalé rychlosti ohřevu a ochlazování může způsobit zvýšení pnutí vůči původnímu stavu.

Fotky

Parametry

Další informace

 • Faq:

  Otázky a odpovědi k žíhání na snížení pnutí

  Žíhání na snížení pnutí je proces, při kterém se materiál ohřívá v ochranné atmosféře a následně pomalu ochlazuje.
  Žíhání na snížení pnutí slouží ke snížení vnitřních pnutí způsobených předchozím obráběním nebo tvářením za studena po svařování nebo jako mezioperační žíhání při výrobě přesných forem a nástrojů.
  Žíhání na snížení pnutí provádíme v ochranné atmosféře pomalým rovnoměrným ohřevem na teplotu nejčastěji 600-650 °C (záleží na druhu materiálu), výdrží na této teplotě cca 2 hodiny a pomalým ochlazováním.
  Žíhání jsou různé kombinace ohřevu, výdrže a rychlosti chlazení.
  Různé způsoby žíhání snižují tvrdost a tím usnadňují obrábění, zlepšují rovnoměrnost struktury, odstraňuje vnitřní pnutí či jinak zlepšují parametry polotovaru.
  Magnetizační žíhání, žíhání na měkko, normalizační žíhání, žíhání na snížení pnutí, rozpouštěcí žíhání, sferoidizační žíhání, izotermické žíhání.